• Română
  • Engleză
Romanian Presidency of the Council of the EU - Cohesion, a common European value

ȘCOALA ANUALĂ DE STUDII BIZANTINE REPREZENTĂRI ALE BIZANȚULUI ÎN ISTORIE, LITERATURĂ ȘI ARTĂȘCOALA ANUALĂ DE STUDII BIZANTINE REPREZENTĂRI ALE BIZANȚULUI ÎN ISTORIE, LITERATURĂ ȘI ARTĂ

 

 

 

PROGRAM

 

Marți, 11 septembrie

18.00 Deschiderea Școlii Anuale de Studii Bizantine, ediția 2018, Universitatea București (Bd. Mihail Kogălniceanu, nr. 36-46)

Mesaje de bun venit

Prof. univ. dr. Emil Constantinescu, Președintele Consiliului Științific al ISACCL

Prof. univ. dr. Paolo Odorico. École des Hautes Études en Sciences Sociales (EHESS), Paris, directorul științific al Școlii Anuale de Studii Bizantine

Prof. univ. dr. Ioan Pânzaru, directorul Centrului Regional Francofon de Studii Avansate în științe sociale al Universității din București

Prof. univ. dr. Ioan-Aurel Pop, președintele Academiei Române, membru al Consiliului Științific al ISACCL

Prof. univ. dr. Mircea Dumitru, Rectorul Universității din București, membru al Consiliului Științific al ISACCL

Prof. univ. dr. Remus Pricopie, Rectorul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative, membru al Consiliului Științific al ISACCL

Prof. univ. dr. Sorin Rugină, Rectorul Universității Ovidius din Constanța

Prof. univ. dr. Sorin Colesniuc, Directorul Muzeului de Istorie Națională și Arheologie din Constanța

 

Miercuri, 12 septembrie – vizită tematică Byzance après Byzance

9.00 Vizită tematică ghidată la Muzeul Cotroceni

11.00 Vizită tematică în Centrul Vechi al Capitalei - Hanul lui Manuc, Curtea Veche, Mănăstirea Stavropoleos

13.30 Pauză de prânz

15.30 Vizită tematică la Palatul Mogoșoaia

 

Joi, 13 septembrie

9.00 Plecarea participanților spre Constanța

Deplasarea va include vizite ghidate la situl arheologic din Durostorum (Bulgaria), Mănăstirea Dervent (cu pauză de prânz) și Păcuiul lui Soare (în funcție de condițiile meteorologice).

18.00 Cazarea participanților la Constanța

19.00 Cină

 

Vineri, 14 septembrie

9.00 - 10.00 Prelegere prof. univ. dr. Paolo Odorico (EHESS, Paris), „Reprezentări literare în Bizanț” (I)

10.00 - 10.30 Sesiune de întrebări și răspunsuri

10.30 - 10.45 Pauză de cafea

10.45 -11.45 Prelegere prof. univ. dr. Athanasios Semoglou (Universitatea Aristotel din Salonic, Grecia), „Reprezentări ale orașului în arhitectura bizantină” (I)

11.45 - 12.15 Sesiune de întrebări și răspunsuri

12.15 - 14.30 Pauză de prânz

14.30 – 15.30 Prelegere prof.univ.dr. Charris Messis, École des Hautes Études en Sciences Sociales, Paris, Franța)

15.30 – 16.00 Sesiune de întrebări și răspunsuri

16.00 - 16.15 Pauză de cafea

16.15 - 17.30 Prezentările temelor de cercetare ale doctoranzilor și masteranzilor

17.30 - 18.00 Sesiune de întrebări și răspunsuri

19.00 Cină

 

Sâmbătă, 15 septembrie

9.00 - 10.00 Prelegere prof. univ. dr. Athanasios Semoglou (Universitatea Aristotel din Salonic, Grecia), „Reprezentări ale orașului în arhitectura bizantină” (II)

10.00 - 10.15 Sesiune de întrebări-răspunsuri

10.30 - 10.45 Pauză de cafea

10.45 - 11.45 Prelegere conf. dr. Adriana Cîteia (Universitatea „Ovidius” din Constanța), „Reprezentări ale frontierelor în Imperiul Bizantin”

11.45 - 12.15 Sesiune de întrebări și răspunsuri

12.15 - 14.30 Pauză de prânz

14.30 - 15.30 Dr. Gabriel Talmațchi, Muzeul de Istorie Națională și Arheologie din Constanța, „Reprezentări numismatice în Bizanț”

15.30 - 16.00 Sesiune de întrebări-răspunsuri

16.00 - 16.15 Pauză de cafea

16.15 - 17.30 Prezentările temelor de cercetare ale doctoranzilor și masteranzilor

17.30 - 18.00 Sesiune de întrebări și răspunsuri

19.00 Cină

 

Duminică, 16 septembrie

11.00 Vizitarea orașului - vizită ghidată la Muzeul de Istorie Națională și Arheologie din Constanța și la Edificiul cu Mozaic.

13.30 Pauză de prânz

15.00 Prelegere in situ - prof. univ. dr. Alexandros Alexakis (Universitatea din Ioanina, Grecia), „Reprezentări în paleografia bizantină” (I)

19.00 Cină

 

Luni, 17 septembrie

9.00 - 10.00 Prelegere prof.univ.dr. Polymnia Katsoni, Universitatea din Thessalonik, Grecia

10.00 - 10.30 Sesiune de întrebări și răspunsuri

10.30 – 10.45 Pauză de cafea

10.45 – 11.45 Prelegere prof.univ.dr. Charris Messis, École des Hautes Études en Sciences Sociales, Paris, Franța)

11.45 - 12.15 Sesiune de întrebări și răspunsuri

12.15 - 14.30 Pauză de prânz

14.30 - 15.30 Prelegere prof. univ. dr. Alexandros Alexakis (Universitatea din Ioanina, Grecia), „Reprezentări în paleografia bizantină” (II)

15.30 - 16.00 Sesiune de întrebări-răspunsuri

16.00 - 16.15 Pauză de cafea

16.15 - 17.15 Prelegere prof. univ. dr. Paolo Odorico (EHESS, Paris), „Reprezentări literare în Bizanț” (II)

17.15 - 18.30 Sesiune de întrebări și răspunsuri

19.00 Cină

 

Marți, 18 septembrie

8.00 Deplasare Constanța-Histria – cu vizitarea sitului arheologic de la Histria

Prelegere in situ conf. univ. dr. Valentin Bottez (Universitatea din București), „Reprezentări ale cultului Imperiului în provincii”

12.30 Pauză de prânz

15.00 Vizitarea sitului arheologic de la Enisala

17.00 Vizitarea sitului arheologic de la Halmyris

20.00 Înapoiere la Constanța. Cină

 

Miercuri, 19 septembrie

9.00 - 9.30 Prelegere Prof. univ. dr. Daniela Țurcanu Căruțiu, director al Institutului de Știință, Cultură și Spiritualitate, Universitatea “Ovidius” din Constanța, “Arta bizantină în corelație cu creștinismul”

9.30 – 10.00 Prelegere dr. Ana-Maria Răducan (ISACCL), „Reprezentări ale erosului în teologia bizantină”

10.00 - 10.30 Sesiune de întrebări și răspunsuri

10.30 - 10.45 Pauză de cafea

10.45 - 11.45 Prelegere prof.univ.dr. Polymnia Katsoni, Universitatea din Thessalonik, Grecia

11.45 – 12.00 Sesiune de întrebări și răspunsuri

12.00 Decernarea diplomelor de participare din partea ISACCL – prof. univ. dr. Dan Grigorescu, director științific ISACCL.

13.00 Pauză de prânz

15.00 Deplasare la situl arheologic Carsium (Hârșova)

21.00 Înapoierea participanților în București.

Nu există comentarii.

Adaugă un comentariu