Programul simpozionului „Natura și cultura la Marea Neagră”

Symposium Nature and Culture at the Black Sea

Programul simpozionului
„Natura și cultura la Marea Neagră”

eveniment organizat de
Institutul de Studii Avansate pentru Cultura și Civilizația Levantului
în cadrul conferinței
Dezvoltarea durabilă la Marea Neagră

9 mai 2019
Parlamentul României
Sala Constantin Stere

 

9:00 – 9:15:                        Discurs din partea prof. Nikolaos Theodossiou: „Aspecte sociale ale Obiectivelor de dezvoltare durabilă ale ONU”

9:15 – 9:30:                        Discurs din partea prof. Alen Amirkhanian: „Resursele naturale ale Armeniei și riscurile asociate acestora: Perspective pentru o societate biofilă și rezilientă”

9:30 – 10:30:      Sesiunea I. Importanța cercetărilor biologice și ecologice pentru o dezvoltare durabilă a zonei mării negre

Moderator: Mihaela Melinte

9:30 – 9:45:                        Luis Popa, Oana Popa: „Grigore Antipa – fondatorul cercetărilor biologice la Marea Neagră în România”

9:45 – 10:00:                      Marius Skolka: „Factorii de risc și dezvoltarea durabilă pe coasta de vest a Mării Negre”

10:00 – 10:15:                   Marius Skolka, Adrian Teacă, Tatiana Begun, Mihaela Mureșan, Victor Surugiu: „Specii marine endemice pe cale de dispariție: argumente pentru o Carte Roșie a nevertebratelor”

10:15 – 10:30:                   Adrian Teacă, Tatiana Begun, Mihaela Mureșan, Mickhael Vasquez, Valentina Todorova, Roberto Ingilesi:               „Habitate circalitorale bentonice pe coasta românească a Mării Negre”

10:30 – 11:00:                   Pauză de cafea

11:00 – 12:30:   Sesiunea a II-a. Cercetări geologice la Marea Neagră

Moderator: Dan Jipa

11:00 – 11:15:                   Dan Jipa, Nicolae Panin: „Văi submarine în bazinul Mării Negre. Modele, rețele, factori de control”

11:15 – 11:30:                   Gabriel Ion: „Morfologia fundului marin și structura sa superficială, indicatori ai schimbărilor nivelului apei în Marea Neagră”

11:30 – 11:45:                   Mihaela C. Melinte-Dobrinescu, Dan Grigorescu, Andrei Briceag, Rodica Macalet: „Roci din Miocen și conținutul lor paleontologic – parte a patrimoniului geologic al Dobrogei”

11:45 – 12:00:                   Antoneta Seghedi: „Analiză cantitativă a geositurilor și a geodiversității Dobrogei Centrale și de Nord: un pas necesar către geoconservare”

12:00 – 12:30:                   Rundă de întrebări și răspunsuri asupra studiilor prezentate la secțiunile I și II

12:30 – 13:15:                   Sesiunea a III-a. Conservarea și valorizarea patrimoniului natural al Mării Negre

Moderator: Marius Skolka

12:30 – 12:45:                   Natașa Văidianu, Florin Iosub, Florin Tătui, Olimpia Pantan-Copăcenaru, Mădălina Popa, Igor Sîrodev, Andrei Schvab: „Folosirea sistemelor de suport geospațial decizional pentru o planificare spațial-maritimă eficientă a zonei românești a Mării Negre”

12:45 – 13:00:                   Doinița-Roxana Tîrpan (cioroiu): „Identificarea compușilor biologici activi de importanță farmaceutică în specia Cytoseira barbata

13:00 – 13:15:                   Romulus-Marian Paiu, Mihaela Mirea-Cândea, Manuela Diana Samaragiu, David Modry, Andrei Daniel Mihalca: Monitorizarea și conservarea cetaceelor ca patrimoniu natural către o dezvoltare durabilă a Mării Negre”

13:15 – 14:15:                   Pauză de prânz

14:15 – 15:15:                   SESIUNEA A IV-a. Natură, istorie și cultură la Marea Neagră

Moderator: Dan Grigorescu

14:15 – 14:30:                   Constantin Haita: „Omul și mediul său înconjurător. Tell-urile calcolitice din Dobrogea, România”

14:30 – 14:45:                   Glicherie Caraivan: „Epavele submarine – patrimoniu arheologic al platoului continental românesc din Marea Neagră”

14:45 – 15:00:                   Laurent Carozza, Constantin Haita, Jean-Michel Carozza, Adrian Bălășescu, Valentin Radu, Mihaela Danu, Cristian Micu: „Peisaje neolitice scufundate în Delta Dunării: abordări geoarheologice și bioarheologice ale tellului calcolitic din Taraschina (5000-3500 î.Hr.)”

15:00 – 15:15:                   Valentin Radu: „Ansamblele de moluște din Dunărea de Jos în așezările calcolitice (mileniul V î.Hr.): considerente zooarheologice și paleoecologice

15:15 – 15:30:                   Emil Constantinescu: „Dialogul cultural și diplomația la Marea Neagră”

15:30 – 16:00:                   Concluzii generale și măsuri viitoare pentru sprijinirea unei abordări holistice a naturii și culturii la Marea Neagră

Raportor:            Dan Grigorescu

Nu există comentarii.

Adaugă un comentariu