Creșterea albastră în regiunea Mării Negre: „Serviciile ecosistemice în zonele marine și riverane Mării Negre”

Prima Conferință Internațională asupra Creșterii Albastre în regiunea Mării Negre:

 „Serviciile ecosistemice în zonele marine și riverane Mării Negre”

 

Program Final

Data: 9 martie 2020

Locul: Sala Senatului, Corp A, Universitatea „Ovidius” din Constanța

 

09:00               Înregistrarea participanților

09:30               Discursuri de deschidere:

Prof. univ. dr. Sorin RUGINĂ, rector al Universității „Ovidius” din Constanța

László BORBÉLY, Consilier de Stat, Coordonator Național al Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă, Director al Departamentului pentru Dezvoltare Durabilă în cadrul Guvernului României

Amb. Michael CHRISTIDES, Secretar General al Secretariatului Internațional Permanent al Organizației pentru Cooperare Economică la Marea Neagră

Prof. univ. dr. Nicolaos P. THEODOSSIOU, Director al Grupului de Soluții pentru Dezvoltare Durabilă la Marea Neagră (SDSN – Black Sea)

10:30               Pauză de cafea

11:00               Sesiunea de plen I: „Statutul curent al implementării SRIA și a Agendei Maritime Comune pentru Marea Neagră”

Moderator: Prof. univ. dr. Eden MAMUT, Rețeaua Universităților de la Marea Neagră

Intervenienți:

Prof. univ. dr. Adrian CURAJ, Directorul Unității Executive pentru Finanțarea Învățământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării și Inovării (UEFISCDI) – România

Bogdan GHINEA, Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice

Laura ALEXANDROV, Institutul Național pentru Cercetare Marină și Dezvoltare „Grigore Antipa” din Constanța

Dr. Dragoș VINTILĂ, Facultatea de Inginerie Civilă, Universitatea „Ovidius” din Constanța

Prof. univ. dr. Dan Alexandru GRIGORESCU, Director Științific al Institutului de Studii Avansate pentru Cultura și Civilizația Levantului, Centru de Excelență al Academiei Mondiale de Artă și Știință

13:00               Pauză de prânz

14:30               Sesiunea a II-a de plen: „Provocări globale, europene și regionale privitoare la implementarea Agendei 2030 de Dezvoltare Durabilă a Organizației Națiunilor Unite”

Intervenienți:

Jesus GALLARDO, Consorțiul European pentru Infrastructură de Cercetare „LifeWatch”

Prof. univ. dr. Jeffrey SACHS, Director al Grupului de Soluții pentru Dezvoltare Durabilă

15:30               Pauză de cafea

16:00               Sesiunea a III-a de plen: Educație și Inovare pentru Creștere Albastră: Inovând educația și pedagogia pentru îmbunătățirea unei evoluții bazate pe cunoaștere a regiunilor europene pentru o creștere albastră durabilă

Moderator: Dr. Simion NICOLAEV, Clusterul 3D-BS (Dunăre – Delta Dunării – Marea Neagră) în cadrul Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Științe Biologice, București

Intervenienți:

Prof. Sorin MIHAI, Inspector-Șef, Inspectoratul Școlar Constanța

Prof. univ. dr. Maria LEKAKOU, Universitatea Mării Egee, Grecia

Ilze ATANASOVA, Clusterul Maritim Bulgaria

Prof. univ. dr. Nicolaos THEODOSSIOU, Universitatea „Aristotel” din Salonic, Grecia

Dr. Tomi ILJAŠ, Urška STARC PECENY, Arctur, Slovenia

17:30               Dezbateri și concluzii

18:00               Cocktail oferit de rectorul Universității „Ovidius” din Constanța

 

Data: 10 martie 2020

Locul: Sala Senatului, Corp A, Universitatea „Ovidius” din Constanța

09:00               Înregistrarea participanților

09:30               Sesiunea a IV-a de plen: „Servicii ecosistemice în pescării și acvacultura în macro-ecosisteme riverane și maritime”

Moderator: Stelian MATEI, Consilier de Stat în cadrul Departamentului de Dezvoltare Durabilă al Guvernului României

Intervenienți:

Dr. Simion NICOLAEV, Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Științe Biologice, București

Dr. Cristina SANDU, Institutul de Biologie al Academiei Române

Dr. Simona BARA, Cercetător Științific gr. I, conf. univ. dr. în Economie Agroalimentară și Economia Mediului, Academia de Studii Economice, București

Dr. Elena PREDA, Lect. univ. dr. în cadrul Departamentului de Economie Agroalimentară și de Mediu, Academia de Studii Economice București

10:30               Pauză de cafea

11:00               Sesiunea a V-a de plen: „Construirea modelelor, procesarea datelor și luarea deciziilor în cunoștință de cauză privitor la serviciile ecosistemice din macro-ecosisteme marine și riverane”

Moderator: Matthew VILJOEN, EGI, Olanda

Intervenienți:

Prof. univ. dr. Joszef BENEDEK, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca

Prof. univ. dr. Valentina POMAZAN, Universitatea „Ovidius” din Constanța

Tomi ILJAŠ, Arctur, Slovenia

Dr. Urška STARC PECENY, Arctur, Slovenia

Dr. Laurențiu OANCEA, MEDGreen Innovation Cluster, Romania

12:00               Sesiunea a VI-a de plen: „Evoluții și provocări în implementarea unei abordări a serviciilor ecosistemice a macro-ecosistemelor riverane și marine”

Moderator: Prof. univ. dr. Marius SKOLKA, Decanul Facultății de Științe ale Naturii, Universitatea „Ovidius” din Constanța

Intervenienți:

Ion MUNTEANU, Guvernator, Rezervația Naturală „Delta Dunării”

Prof. univ. dr. Lucian GEORGESCU, Rector al Universității „Dunărea de Jos” din Galați

Prof. habil. dr. György DEÁK, Director General al Institutului Național pentru Cercetare-Dezvoltare pentru Protecția Mediului

Dr. Manuela SIDOROFF, Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Științe Biologice, București

Conf. univ. dr. Florin TATUI, Universitatea din București

Conf. univ. dr. Igor SIRODOEV, Universitatea „Ovidius” din Constanța

13:00               Pauză de prânz

14:30               Sesiunea a VII-a de plen: „Gestionarea resurselor hidroenergetice și regenerabile în zone riverane, costiere și de deltă”

Moderator: Prof. univ. dr. Ioan BICĂ, Universitatea Tehnică de Construcții, București

Intervenienți:

Dr. Aurel PRESURĂ, RAJA Constanța

Prof. univ. dr. Nicolaos THEODOSSIOU, Universitatea „Aristotel” din Salonic, Grecia

Aleksandr ARAKELYAN, Expert GIS și Hidrologie, Manager de Proiect la Universitatea Americană din Armenia

Prof. univ. dr. Eden MAMUT, Universitatea „Ovidius” din Constanța

Prof. univ. dr. Marius LUNGU, Universitatea „Ovidius” din Constanța

15:30               Dezbateri și concluzii

16:00               Ceremonia de încheiere

Nu există comentarii.

Adaugă un comentariu